Simple Tutoring

Our packages

We encourage regular weekly lessons, which provide the greatest benefit to learners, but also offer a range of options for different situations.


Take advantage of our introductory offer:

Four initial 1h15min long lessons.

Including one feedback report; a comprehensive assessment based on information gathered in the initial three lessons.


*One lesson, from any of the packages, refers to one hour of tuition, except for introductory offers.

Preparatory Tuition

*Preparatory Tuition 3 pack
cost per lesson: -
total cost: R400
Inroductory offer, 1 per student

Preparatory Tuition 1 pack
cost per lesson: R180
total cost: R180
Preparatory Tuition 5 pack
cost per lesson: R170
total cost: R850
Preparatory Tuition 10 pack
cost per lesson: R160
total cost: R1600

Preparatory Tuition 8 pack
cost per lesson: R160
total cost: R1280
2 Lessons per week for 4 consecutive weeks
Preparatory Tuition 16 pack
cost per lesson: R150
total cost: R2400
2 Lessons per week for 8 consecutive weeks

Preparatory Tuition group
cost per lesson: R80
total cost: -
Flat Rate per Additional Learner (max 2 additional learners)

Subject Tuition

*Subject Tuition 3 pack
cost per lesson: R180
total cost: R540
Inroductory offer, 1 per student

Subject Tuition 1 pack
cost per lesson: R200
total cost: R200
Subject Tuition 5 pack
cost per lesson: R190
total cost: R950
Subject Tuition 10 pack
cost per lesson: R180
total cost: R1800

Subject Tuition 8 pack
cost per lesson: R180
total cost: R1440
2 Lessons per week for 4 consecutive weeks
Subject Tuition 16 pack
cost per lesson: R170
total cost: R2720
2 Lessons per week for 8 consecutive weeks

Subject Tuition group
cost per lesson: R100
total cost: -
Flat Rate per Additional Learner (max 2 additional learners)